17 października 2022

Jak Prowadzić Biznes?

Przewodnik młodego biznesmena

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w biurze

2 min czytania
klimatyzacja-dla-firm-katowice

Przepisy BHP jasno określają, że zapewnienie odpowiedniej temperatury w biurze to jeden z licznych obowiązków pracodawców. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie zostanie on dopełniony, pracownik jest upoważniony do odmowy wykonywania swoich zadań.

Jaka temperatura powinna panować w biurze?

Klimatyzacja dla firm Katowice to rozwiązanie dla tych wszystkich pracodawców, którzy chcą zapewnić swoim pracownikom idealne warunki do pracy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że temperatura panująca w pomieszczeniach powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanej w nich pracy. W przypadku istniejących przeciwwskazań technologicznych, temperatura w pomieszczeniach biurowych nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza. Natomiast w biurze, gdzie wykonuje się lekkie prace, nie powinna ona spadać niżej niż 18 stopni.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pracodawca musi zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach biurowych, a także właściwy bilans wilgotności. Rozwiązania, które można zastosować w tym celu to klimatyzacja bądź też naturalna wentylacja.

Klimatyzacja dla firm Katowice – zalety

System klimatyzacji jest chyba najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapewnienie optymalnej temperatury w pomieszczeniach biurowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dostarczane przez niego powietrze powinno być doskonałej jakości, pozbawione substancji szkodliwych i pyłów. Stąd też każda osoba, która decyduje się na montaż klimatyzacji w biurze, powinna zadbać o regularne dokonywanie jej przeglądów.

Mimo tego że przepisy BHP nie określają jasno, jaka jest maksymalna temperatura powietrza w biurze, jednak musi ona umożliwić pracownikom bezpieczne wykonywanie pracy. Uznaje się, że optymalna temperatura w pomieszczeniach biurowych oscyluje w zakresie od 20 do 25 stopni Celsjusza.

Na szczęście klimatyzacja w pomieszczeniach biurowych powoli staje się standardem. Wszystko dlatego, że może ona pełnić wiele funkcji naraz. W zimie, kiedy temperatura powietrza spada poniżej oczekiwanego poziomu, klimatyzacja może zająć się ogrzewaniem pomieszczenia. W lecie natomiast, kiedy w pomieszczeniach biurowych robi się niebezpiecznie gorąca, klimatyzacja skutecznie ochłodzi pomieszczenie, zapewniając komfortowe warunki do pracy.

Niestety nie wszyscy pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że temperatura w biurze jest bardzo ważna, jeśli chodzi o efektywność i przebieg pracy. Jeśli jest ona zbyt niska bądź też zbyt wysoka, może stanowić zagrożenie dla zdrowia pracownika, który może odmówić wykonywania swoich obowiązków.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. | Newsphere by AF themes.