17 października 2022

Jak Prowadzić Biznes?

Przewodnik młodego biznesmena

Czym powinna cechować się domowa winiarnia?

2 min czytania
winiarnia

Domowa winiarnia to rozwiązanie, które coraz częściej wybierane jest przez koneserów wina. Kolekcja wysokogatunkowych i szlachetnych alkoholi wymaga bowiem specjalnego miejsca przeznaczonego na ich przechowywanie, które wymaga odpowiednich warunków, w tym choćby właściwej i stałej temperatury, określonej wilgotności powietrza czy idealnej pozycji podczas leżakowania.

Jak zatem powinna być urządzona domowa winiarnia?

Wino to alkohol, który wymaga odpowiedniego przechowywania. Negatywny wpływ światła czy niewłaściwej temperatury może bowiem znacznie pogorszyć walory smakowe wina. W domowej winiarni powinna zatem panować stała temperatura. Wina różowe i musujące powinny być przechowywane w temperaturze około 9°C. Wina białe powinny być trzymane w temperaturze od 10 do 15°C, zaś wina czerwone w temperaturze od 15 do 18°C. Nie bez znaczenia jest również wilgotność powietrza, która powinna wynosić około 70%. Należy również pamiętać o tym, że domowa winiarnia powinna być miejscem zacienionym, a wina muszą być przechowywane w pozycji leżącej.

Gdzie można urządzić domową winiarnię?

Właściciele domów zwykle wykorzystują w tym celu spiżarnię, piwnicę lub przestrzeń znajdującą się pod schodami. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup winiarki, czyli niewielkiej i zaciemnionej szafki chłodzącej, która może być z powodzeniem umieszczana w salonie lub w kuchni. Winiarki to ekskluzywne meble, które pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również mogą stanowić element ozdobny każdego wnętrza.

Jakie elementy powinny znaleźć się w domowej winiarni?

Domowa winiarnia powinna być wyposażona w uchwyty, które ułatwiają dobrą organizację przestrzeni lub stojaki. Poza tym, producenci tego rodzaju akcesoriów oferują regały wykonane z wysokogatunkowego drewna lub ze stali.

Czy warto się decydować na samodzielną produkcję wina?

W domowej winiarni znaleźć się może nie tylko wino kupowane w specjalistycznych punktach, ale również alkohol przygotowywany samodzielnie. Co ważne, wino może być wykonywane z różnorodnych owoców, w tym z winogron, malin, jabłek, wiśni, gruszek, moreli, truskawek, a nawet z agrestu. Podczas samodzielnej produkcji wina pamiętać należy o jego dekantacji. Proces ten polega na odstawieniu wina na dobę. W tym czasie osad opada na dno i nie zostaje on przelany do naczynia. Poza tym, dochodzi wówczas do napowietrzenia wina. Jego smak staje się wówczas bardziej delikatny, a jego gorzkie nuty są zdecydowanie mniej wyczuwalne. Dekantowanie wina jest szczególnie ważne w przypadku win, które długo leżakują.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. | Newsphere by AF themes.