17 października 2022

Jak Prowadzić Biznes?

Przewodnik młodego biznesmena

Regeneracja ECU po kolizji – jest możliwe?

2 min czytania

ECU to nic innego jak sterownik silnika. Sama nazwa jest skrótem od angielskiego określenia: Electronic Control Unit (ECU) – główny sterownik silnika znajdujący się w naszym samochodzie. Jego fundamentalnym zadaniem jest elektroniczna kontrola nad prawidłowym funkcjonowaniem pracy silnika i innych podzespołów (jak np. TCS, ESP, ABS). Śmiało można określić, że ECU steruje pracą naszego samochodu i jest zatem jego mózgiem. Sterownik ten jest jedną z części samochodu, który pełni podstawowe funkcje. Jest on zatem bardzo ważną częścią samochodu, gwarantującą jego prawidłowe funkcjonowanie i zapewnienie bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich.

Sterownik ECU nie ulega często awarii, jednak gdy dochodzi do niej, przyczynę należy szukać między innymi w:

  • uszkodzeniu mechanicznym,
  • wilgoci, zalaniem wodą,
  • rozruch silnika przy słabej mocy akumulatora,
  • kolizji.

Najczęściej popsuty sterownik objawia się poprzez:

  • niemożność uruchomienia silnika,
  • świecąca się kontrola „check engine” i świec żarowych,
  • utracone dane sterownika,
  • gaśnięcie silnika lub jego szarpanie.

Wyżej wymienione przykłady występują najczęściej przy awariach ECU, jednak nie są to jedyne objawy. Popsuty sterownik silnika może objawiać się wszelkimi nieprawidłowościami – tak jak pisaliśmy wcześniej, sterownik ten odpowiedzialny jest za pracę całego samochodu.

Czy warto więc zregenerować ECU, gdy uległ awarii? Czy warto poddać regeneracji sterownik również, gdy kolizji uległ samochód?

Regeneracja ECU jest jak najbardziej możliwa, ale czy opłacalna? Przede wszystkim musimy znaleźć osobę – elektronika, który naprawdę się zna na sterownikach i który rzetelnie zregeneruje moduł. Sterownik ECU wymaga bowiem fachowej pomocy. Oddanie laikowi modułu lub koledze, aby naprawa była tańsza nie ma najmniejszego sensu. Często zdarza się jednak, że usterka (w szczególności po kolizji) jest nieodwracalna, wówczas naprawa jest nieopłacalna i zaleca się wymianę na nowy sterownik. Mimo wszystko większość z nas decyduje się na regenerację sterownika ze względu na wysoki koszt zakupu nowego modułu. Sama naprawa również do najtańszych nie należy, aczkolwiek jest tańsza niż zakup nowego modułu. Przez podjęciem decyzji o regeneracji sterownika należy zdiagnozować problem – czy da się go usunąć bezpiecznie, nie zakłócając pracy innych podzespołów? Czy koszt regeneracji będzie niższy niż zakup nowego ECU? Po wnikliwym przeanalizowaniu problemu z elektromechanikiem możemy wówczas podjąć świadomą decyzję o regeneracji ECU.

Więcej Historii

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. | Newsphere by AF themes.